OBSERWUJĘ CIĘ

(DAWNIEJ: I TY ZOSTANIESZ CHIŃCZYKIEM)

Najnowszy spektakl Teatru Scena Współczesna.

Na scenie mistrzowskie trio: Jarek Domin, Maciej Makowski, Łukasz Matecki.

 

"Obserwuję Cię" (dawniej: “I Ty zostaniesz Chińczykiem”) w reżyserii Włodzimierza Kaczkowskiego to długo wyczekiwany nowy spektakl Teatru Scena Współczesna. Działający od ponad 20 lat warszawski teatr tworzy tytuły, które stają się ponadczasowym hitem, niektóre mają tysiące wystawień (“Dzieła wszystkie Szekspira” - ponad 2000, “Historia świata w skróconej wersji” - ponad 1100).

W premierowym spektaklu scenę opanowuje mistrzowskie aktorskie trio: Jarosław Domin, Łukasz Matecki i Maciej Makowski  i w swoistej dla Teatru Scena Współczesna formie przygotowuje nas do stania się Chińczykami. Nie brakuje świetnie przygotowanych piosenek, sprytnego humoru oraz odrobiny refleksji. Jedno jest pewne - jak przygotowywać się do opanowania świata przez Chiny, to tylko z Teatrem Scena Współczesna.

 

"Czy wiedzą państwo, że co piąty człowiek żyjący na Ziemi jest Chińczykiem?

Niby nic nowego, ale po raz pierwszy to proste stwierdzenie faktu brzmi groźnie dla nas, mieszkańców Europy. Bo tam gdzieś daleko za chińskim murem powstaje nowa potęga: ekonomiczna, militarna i technologiczna, która zdaje się zaprzeczać tezie, że nic lepszego niż demokracja nie da się wymyślić. Kontrola społeczna prowadzona za pomocą środków cyfrowych i sterowany przez partię kapitalizm wyprzedza zdecydowanie inne państwa tempem rozwoju. To dzieje się na naszych oczach.

Kosztem i warunkiem chińskiego rozwoju jest kreowanie nowego człowieka, pracowitego, posłusznego władzy, wyzbytego wątpliwości i wierzącego w przyszłość. O to, żeby taki był troszczy się rząd wykorzystując w tym celu nowoczesne technologie, ale również stare chińskie tradycje. Czy rywalizacja z Chinami nie przeniesie tych metod sterowania społeczeństwem również do nas? Pierwsze oznaki tego myślenia naszych władz już widać gołym okiem. Czy w wiecznym wyborze, pomiędzy wolnością i bezpieczeństwem, nie wybierzemy jednak tej drugiej wartości, dochodząc do wniosku, że wolność obfitująca w zagrożenia, kryzysy i niepewność jutra jest stanowczo przereklamowana.

I w związku z tym może dla nas lepiej już teraz, nie czekając na odgórne decyzje, stać się, przynajmniej w myśleniu, Chińczykiem, niezależnie od rasy, wiary i poglądów. Jesteśmy tutaj, żeby w tym Państwu dopomóc.

A wybór należy do Państwa. Na razie.”

Włodzimierz Kaczkowski

 

Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
Występują: Jarosław Domin, Łukasz Matecki, Maciej Makowski/Adam Fidusiewicz

Teksty piosenek: Krzysztof Konrad
Muzyka: Maciej Makowski oraz Łukasz Matecki
Kostiumy i scenografia: Małgorzata Czacka

 

Czas trwania: 110 min

OPINIE WIDZÓW

Cóż powiedzieć, panowie występujący i autor są świetni, cudowna zabawa, wieeele informacji, fantastyczna charyzma i humor!
(28 sierpnia 2022)

Udany czas, spektakl wbrew swojej lekkiej formule skłania do refleksji.
(21 sierpnia 2022)

Rewelacja! Wspaniała gra aktorska,zakwasy na brzuchu od śmiania ale tez dużo refleksji.Polecam!!
(13 czerwca 2022)

Świetne przedstawienie, pełne humoru i wiedzy. Chętnie wrócimy do aktorów i miejsca. Córka miała tego dnia urodziny. Z piękną gracją otrzymała życzenia od aktorów.
(16 maja 2022)

1,5h doskonałej zabawy Polecam
(25 marca 2022)

W tym trudnym czasie przydało się dużo dobrego humoru. Świetna gra aktorów, swobodna, przyjazna atmosfera, dobry kontakt z widownią. Ogólnie ciekawe , nowe miejsce, bez nadęcia. Polecam ,. Chętnie tu wrócimy.
(21 marca 2022)

Bardzo polecam !
(13 marca 2022)

Bardzo dobra interakcja z publicznością, gorąco polecam przedstawienie, 110 minut świetnej zabawy ( tylko czemu tak krótko) Chińczyk Mokotów
(20 lutego 2022)

Bardzo zabawny spektakl ale dajacy duzo do myślenia.Aktorzy nawiązują ciepły kontakt z widzami,spontaniczna interakcja.Zapisuję się do klubu "zbieraczy kamieni".Pozdrawiam serdecznie aktorów i polecam spektakl. WARTO !!! /to ta od "muru"/.
(22 stycznia 2022)

Bardz dowcipny , mądry i,zabawny zarazem serdecznie polecam
(09 stycznia 2022)

Bardzo podobał nam się spektakl. Niesamowite było połączenie humoru, inteligentnych żartów z muzyką graną na żywo, z piosenkami, które świetnie uzupełniały poszczególne sceny. To bardzo mądry spektakl, bo oprócz uśmiechu i radości, można się też zamyślić i dowiedzieć wielu ciekawostek o Chinach, Polsce. A nawet odkryć magię chińskiej opery i chińskich przysłów 🙂 Polecam serdecznie ten spektakl ? Monika Szczepaniak
(09 stycznia 2022)

Rewelacja ???. Cały spektakl się śmiałam A dziś mam zakwasy ?
(09 stycznia 2022)

Przedstawienie określę jednym słowem: Rewelacja!! Zachęcam każdego kto się waha!! na prawdę warto .Ukłon dla pomysłodawcy i dla fantastycznych trzech aktorów
(29 listopada 2021)

Polecam z całego serca Świetni aktorzy Miłe kameralne miejsce Atmosfera super Spektakl ....To trzeba samemu zobaczyć, warto!
(20 listopada 2021)

Świetny spektakl! Cudowni i bardzo zdolni ludzie, polecam wszystkim, którzy cenią dobrą i mądrą rozrywkę
(18 października 2021)

Uwielbiam tych ludzi!! Ich humor, grę i wszystkie spektakle sceny współczesnej:)
(28 sierpnia 2021)

Przyjemny humor, fajny kontakt z publiką. Udało mi się przekonać tym spektaklem chłopaka do teatru 😉

(03 lipca 2021)

bardzo ciekawie przedstawione aktualne problemy, wyśmienicie zagrane przez aktorów, ciekawa tematyka połączenia współczesności z wątkami tradycji Chin, bardzo dobry kontakt aktorów z publicznością.
(13 czerwca 2021)

Świetny spektakl! Chyba jeden z lepszych, które widziałam. Jest z czego się pośmiać, ale też co przemyśleć. Wbrew pozorom temat ciekawy. Aktorzy genialni.
(25 lutego 2021)

 

Więcej opinii: tutaj


I Ty zostaniesz Chińczykiem - 1
2021_08_20 Zawirowania I ty zostaniesz Chinczykiem fot Bartek Zalewski 057
2021_08_20 Zawirowania I ty zostaniesz Chinczykiem fot Bartek Zalewski 089 (2)
2021_08_20 Zawirowania I ty zostaniesz Chinczykiem fot Bartek Zalewski 116 (1)

Spektakl wcześniej grany był w wersji obsadowej z Adamem Fidusiewiczem. W czerwcu 2021 roku zastąpił go Maciej Makowski. Teatr Scena Współczesna to teatr aktorski, więc Adam Fidusiewicz również miał swój wkład w rozwój tego spektaklu. Na poniższym zdjęciu wszyscy twórcy - Jarosław Domin, Włodzimierz Kaczkowski (reżyser), Maciej Makowski, Łukasz Matecki i Adam Fidusiewicz. 

2021_08_20 Zawirowania I ty zostaniesz Chinczykiem fot Bartek Zalewski 135