fbpx

DYREKCJA TEATRU SCENA WSPÓŁCZESNA

Dyrektor Teatru Sceny Współczesnej

Włodzimierz Kaczkowski

wkaczkowski@gmail.com

wlodzimierz kaczkowski

Reżyser, tłumacz, autor scenariuszy teatrów tańca, producent teatralny, dyrektor Sceny Współczesnej i fundacji o tej samej nazwie.

Absolwent wydziałów Wiedzy o Teatrze (1979) i Reżyserii Akademii Teatralnej (1983) w Warszawie. Jest twórcą ok. 30 przedstawień, tj. spektakli we własnej reżyserii (m.in. „Opera za trzy grosze” Brechta i „Poskromienie złośnicy” Szekspira). Jest również autorem inscenizacji własnych adaptacji („Wielki Testament Villona”,  „Pamiętnik z okresu dojrzewania” Gombrowicza). Jego przedstawienia wystawiano w teatrach w całej Polsce, dwie realizacje w Niemczech ( „Seans” Ireneusza Iredyńskiego i „Moskwa Pietuszki” Venedikta Jerofiejewa).

Przetłumaczył około dwudziestu dramatów, z których ok.10 zostało zrealizowanych w teatrach Polski, najczęściej „Dzieła Wszystkie Szekspira” (7 wystawień) „ Morderstwo w hotelu” (4 wystawienia) „ Aż do bólu” (3 wystawienia), oprócz tego dwie realizacje w Teatrze TV: „Okruchy czułości” Neila Simona i „Klucz” Heleny Razumowskiej. Tłumaczenie sztuki Martina McDonagha, „The Pillowman, („Pan Poduszka”) zostało opublikowane w miesięczniku „Dialog w 2010 roku.

Jest autorem scenariuszy dla teatrów tańca. Pierwsza realizacja z 1987 roku scenariusz baletu „Nienasycenie” według Witkacego dla Opery Narodowej w Warszawie, na deskach tej sceny zrealizowano jeszcze „Tylko raz w życiu” opowieść o życiu Isadory Duncan i Siergieja Jesienina. Od czasu powstania teatru tańca Zawirowania w 2004 roku, większość premier opiera się na jego scenariuszach, m.in. „Przytul mnie”, „Jeśli kochasz zabij”, „W stronę światła” „Nic tylko błękit” „Innocent when you dream” do muzyki Toma Waitsa i ostatnio „Zbliżenia”.

W latach 1983 – 1990 pracował, jako reżyser w teatrach Warszawy i Krakowa. Sprawował funkcję kierownika literackiego w Teatrze w Koszalinie, następnie kierował teatrem offowym w Niemczech, oraz został dyrektorem Sceny Współczesnej w teatrze Stara Prochownia, Wykonywał pracę reżyserska, literacka i menedżerska w Polsce i w Niemczech.