Recenzja spektaklu „Dzieła wszystkie Szekspira” na świeżym powietrzu – Warszawa Express

?Tak o „Dziełach wszystkich Szekspira” pisze Warszawa Express ! ?Dziękujemy! Zapraszamy na ostatnie już spektakle na świeżym powietrzu 

 Teatr Scena Współczesna postanowił nie zaprzestawać swoich wakacyjnych występów i rozpoczął sierpniowe weekendy na patio swojej siedziby. Byliśmy na spektaklu „Dzieła Wszystkie Szekspira”. Jest na co popatrzeć i z czego się pośmiać.

„Dzieła Wszystkie Szekspira” powstały na potrzeby wydarzenia Polish Szekspir Company. To stworzony przez trzyosobowy zespół skrócony wytwór na podstawie utworów największego dramaturga w historii wszech czasów. Reżyser i tłumacz, Włodzimierz Kaczkowski, posłużył się dziełami Szekspira oraz streszczeniami jego dramatów, aby obnażyć wady kultury masowej, między innymi stereotypowe schematyczne odbieranie i prezentowanie klasyki. To nie wszystko. Możemy bowiem też trochę poznać historię samego Szekspira, którą aktorzy czytają z kartek, tak jak sięgają do biografii innych znanych osób. Z czasem kartki i biografie mieszają się. To też kpina z pewnych mechanizmów, jakimi posługuje się kultura masowa.

Całość przedstawiona jest w szybkim tempie, ze zmieniającymi się wciąż scenami i konwencjami. Na scenie, nawet tej stworzonej z kostki brukowej na patio, widzimy trzech mężczyzn. Jak wiemy, w dziełach pojawiają się również takie postacie, jak Julia czy Ofelia. Z tym także nie ma problemu, wiadomo przecież, że w czasach elżbietańskich role kobiece często nadal grali mężczyźni.

Spektakl nie mógłby się odbyć bez widowni. Ta bowiem wciągana jest na scenę, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, co często podkręca prześmiewczy styl spektaklu. Kto bowiem wyobraża sobie króla w maseczce czy ducha dezynfekującego ręce. A to nie żaden problem dla aktorów Sceny Współczesnej.

W każdy weekend na Scenie Współczesnej możemy oglądać spektakle (np. „Historię świata w skróconej wersji” czy „Biblię dla opornych”). Wszystkie są w podobnych klimatach – uczą i świetnie bawią. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich na próbę zrozumienia Szekspira, a może nawet niektórych na pierwsze spotkanie z jego wszystkimi dziełami

Sławomir Chodorski
16 sierpnia 2020 r.

http://warszawaexpress.pl/7_41_inteligenty-humor-w-nowoczes…

Szansa na zobaczenie kultowe spektaklu już w najbliższą niedzielę (są jeszcze miejsca).
Gramy:
? 30 sierpnia (niedziela), godz. 19:30
? 5 września (sobota), godz. 19:30
? 12 września (sobota), godz. 19:00